Ostatní

-10

Rekonstrukce secesní dřevěné fošnové podlahy

V listopadu 2009 jsme v ulici Karla IV. v centru Českých Budějovic rekonstruovali secesní dřevěnou fošnovou podlahu. Původní fošny a trámky byly vytrhány a suť vyplňující prostor mezi trámky vyvezena.

Masivní fošnová podlaha v chatě v Nové Vsi

Podlaha je vytvořena z ručně ohoblovaných fošen o tloušťce 5 cm. Fošny jsou sbíhavé, o šířkách 20-35 cm, a jsou spojeny perem tloušťky 1cm, které je zasunuto do drážek na bocích fošen. Drážky jsou pokusně vytvořeny ručním hoblíkem k této práci speciálně vytvořeným. Podlaha je ošetřena několika nátěry mýdlovým roztokem.

Venkovní zábradlí z masivních starých trámů

Venkovní zábradlí ze starých ručně otesávaných trámů. Trámy jsou očištěny tlakovou vodou a kartáčovkou. Základní skelet je srouben na dlaby a čepy, krátké svislé trámky jsou pak vloženy mezi vodorovné a přichyceny zespod a shora vrutem.

Schodiště venkovní (Lipenská přehrada, jižní Čechy)

Venkovní schodiště u Lipenské přehrady bylo naplánováno tak, aby nenarušilo ráz chaty. Z toho důvodu jsou schodové stupně zadlabány do dvou hloubkově impregnovaných kuláčků.

Schodiště interiérové (tzv. "mlynářské")

Toto "mlynářské" schodiště bylo umístěno do srubu u Hněvkovické přehrady. Má sklon přibližně 60°, aby zabralo co nejméně prostoru. Dále jsme zhotovili zábradlí a masivní fošnové příčky, vše ručně hoblované.

Mlýnské kolo

Mlýské kolo je zhotoveno z borovice. Prkna jsou tloušťky 3cm, kříže kol mají profil 6x14cm. Osový trám má ve středu profil 30x30cm, ke stranám je pak otesán na pravidelný osmiúhelník. Kolo bude instalováno ve stavebně-historickém parku v norském městečku Dovre, fotografie dodáme.