Přejít k hlavnímu obsahu

„Malý“ roubenkářský kurz (6 dní)

Na tomto kurzu budeme tesat šestibokou roubenou stavbu o průměru 4m. Výchozí materiál bude surová kulatina.

 

Myšlenka kurzu je nabídnout zkušenost od částečného opracování surové kulatiny sekerou, až po zatesání klády do roubené stěny pomocí tradičního rybinového rohového spoje.

 

Kulatinu z vnitřní strany otesáme do roviny a z vnější ztesáme jen jakýsi půlměsíc (viz obrázek pod textem), abychom mohli klády v rozích zatesat na tradiční rybinový zámek. Z vnější strany tedy zůstane kláda ve střední části kulatá. Podélně se dvě nad sebou ležící klády utěsní půlkulatým žlábkem vydlabaným vždy v horní kládě tak, aby voda případně mohla po roubení stékat pryč od dosedacích ploch dřeva. Při výrobě podélného žlábku si ukážeme moderní i tradiční metody obkreslení (tesařské kružítko s libelami, rejsek, metr a tužka) a vydlabání (motorovka, teslice, drážkovací poříz, sekera).

 

  Odhaduji, že roubení bychom mohli zvládnout dokončit v rámci cca 4 týdenních kurzů, a během posledního pak zhotovit střešní konstrukci.

 

Cena

7 400,- Kč, z toho:

3 900,- Kč záloha pro rezervaci místa na kurzu
3 500,- Kč doplatek při příjezdu na kurz


Cena zahrnuje zapůjčení veškerého potřebného nářadí, pronájem prostor pro výrobu, 2 lektory, obědy, kávu a čaj po celou dobu konání kurzu, ubytování ve stanu na zahradě, chatka s kuchyňkou.

 

Další důležité informace

Vytápěná chatka i místa pro případné stany jsou v těsné blízkosti pracoviště.