Přejít k hlavnímu obsahu

Roubenkářský kurz (23 dní)

Hlavní náplní kurzu je stavba jedné, v Čechách tradiční roubenky s rybinami v rohových spojích, o půdorysné ploše cca 20 m2.Tloušťka prizem (tedy i vlastní stěny roubenky) bude 18 cm. Dále si budeme zkoušet tesat malý domek pro děti či saunu skandinávskou technikou sroubení (sedlové spoje s přesahy klád v rozích) za použití čistě ručních nástrojů (bez použití elektřiny). Tloušťka stěny sroubku bude taktéž 18 cm, půdorysná plocha cca 4 m2. Základní technika výroby roubenky a srubu je v podstatě stejná. Kromě toho si každý účastník může vyrobit vlastní modely rohových spojů - rybinový (české roubenky) a sedlový (severský srub s přesahy klád) - ze stejných prizem, jako budeme používat pro stavbu hlavního projektu. Modely si pak můžete odvézt domů.

 

Z dalšího programu - ruční hoblování a opracování pořízem všech prizem na hlavní projekt, výroba jednoduchého krovu na realizovanou dřevostavbu, otesání vlastního trámu z kulatiny pomocí širočiny a hlavatky, teorie.

 

Dále vás čeká doplňkový program (odpoledne, večery), který bude aktuální podle toho, co se podaří domluvit (návštěva realizované roubenky a srubu, seminář obsluhy motorové pily, ukázka výroby dřevěného šindele, hliněné omítky, stavba domu ze slámy, výroba dřevěných vrtaných studní, přednáška odborníka v lesní výrobě, povídání a ukázka kování s kovářem, ...případně další).

 

Základní cena kurzu

24 300,- Kč (pro vás, kteří si nebudete stavět vlastní roubenku), z toho:

  • 8 000,- Kč záloha pro rezervaci místa na kurzu
  • 16 300,- Kč doplatek při příjezdu na kurz.

     

Cena kurzu zahrnuje veškerý materiál, zapůjčení potřebného nářadí, pronájem prostor pro výrobu, všechny zúčastněné lektory, obědy, kávu a čaj po celou dobu konání kurzu, ubytování ve stanu na zahradě, chatka s kuchyňkou, doplňkový program (přednášky, exkurze,...).

 

Přihlášení a způsob platby viz Obecné informace o kurzech.

 

Cena kurzu pro stavitele vlastní roubenky (cca 20 m2)

290 000,- Kč (+ 21 200,- Kč kurzovné),  z toho:

  • 185 000,- Kč záloha (nákup kulatiny, veškerá doprava a manipulace, pořez kulatiny na prizmy a příprava materiálu na staveništi)
  • 126 200,- Kč doplatek při příjezdu na kurz.

 

Další informace

Kurz bude probíhat venku pod dřevěným přístřeškem 8x8 m. Chatka (zázemí) i místa pro stany jsou vzdálené cca 50 m od staveniště.

 

Fotografie a další média

Kromě níže zobrazených fotografií a krátkých filmů se nám ještě podařilo nashromáždit následující materiál:

Nejbližší termíny tohoto kurzu

Datum konání kurzu Volná místa Registrace
Roubenkářský kurz 2024 (23 dní) 08. 07. 2024 - 03. 08. 2024 3 Přihlásit se