Přejít k hlavnímu obsahu

Obecně o kurzech

Na těchto tesařských kurzech budete mít možnost si vlastnoručně pod odborným vedením Roberta Malého postavit tradiční českou roubenku (rybinové spoje v rozích), srub (sedlové rohové spoje s přesahy) skandinávského stylu (kvalitnější verze kanadských srubů), tesařskou lavičku s různými typy celodřevěných spojů či masivní postel, které si pak odvezete domů (čtyřdenní kurzy), a různé další projekty... . Osaháte si mnohé tradiční i netradiční nástroje a naučíte se různým praktickým dovednostem a teoretickým znalostem, díky nimž si pak můžete doma sami nějaké tesařské dílo zhotovit. Naučíte se tradičním tesařským spojům (dlaby a čepy zajištěné dubovými kolíky, rybiny, sedlové srubové spoje, pláty,...atd.), ručně hoblovat a otesávat trámy, poradit si s pořízem, dlátovkou, hoblíkem, tesařskou širočinou či různými dláty, a také si nástroje sami brousit. Dozvíte se mnohé o stavbě a vlastnostech dřeva, o různých typech dřevěných konstrukcí, o tradičních nástrojích používaných dříve i dnes v tesařském řemesle, o způsobech opracování a ochrany dřeva, ...

 

Kurzy jsou určeny jak pro naprosté začátečníky tak i pro ty zkušenější z vás, bez rozdílu pohlaví. Roubenskářský kurz je fyzicky náročnější a vyžaduje základní obecnou manuální zručnost, ale zkušenost v práci se dřevem není nutná.

 

V ceně kurzů jsou zahrnuty vždy i obědy.

Během kurzů je v místě konání plně k dispozici menší chatka (kamna, PB vařič, varná konvice, nádobí, pianino).

Nově je možné využít i malou roubenou saunu, která se nachází přímo na kurzovním pozemku.

 

Pokud kurz zamýšlíte někomu darovat, možná se Vám bude hodit dárkový poukaz, který si můžete níže prohlédnout. Stáhnout v plném rozlišení k výtisku ho můžete zde.


Místo konání

Kurzy se konají v Nové Vsi u Brloha (okres Český Krumlov), asi 8 km od Křemže, cca 25 km JZ od Českých Budějovic, v CHKO Blanský les. Níže najdete mapu s vyznačeným bodem.